I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 11 w Białymstoku

ZSS Fundacji Edukacji Fabryczna 10

Wyjazd naukowy "Mickiewicz w Wilnie"

Wyjazd naukowy „Mickiewicz w Wilnie”, który odbył się w dniach 21-23.11.2024 r., pozostawił niezapomniane wrażenia na wszystkich uczestnikach.

Wyjazd naukowy „Mickiewicz w Wilnie” 21-23.11. 2024r. – wyjątkowa podróż śladami poezji, historii i sztuki 

Wyjazd naukowy „Mickiewicz w Wilnie”, który odbył się w dniach 21-23.11.2024 r., pozostawił niezapomniane wrażenia na wszystkich uczestnikach. Była to wyjątkowa okazja, aby zgłębić bogactwo kultury, literatury i historii Wilna, miasta, które odegrało tak ważną rolę w życiu Adama Mickiewicza.

Dzień pierwszy – śladami sztuki

Pierwszym punktem naszego programu była wizyta na Rossie - cmentarzu, gdzie uczestnicy mieli okazję oddać hołd wielkim postaciom historii Polski i Litwy. Spacerując po tym pełnym refleksji miejscu, nie tylko poznaliśmy historie wielu wybitnych osób, ale także mieliśmy okazję podziwać nagrobki będące prawdziwymi dziełami sztuki. Kolejnym przystankiem była wizyta w kościele św. Piotra i Pawła na Antokolu. Barokowe wnętrze tej świątyni, zdobione misternymi stiukami, zachwyciło uczestników. Nasz przewodnik w niezwykle ciekawy sposób opowiadał o historii tego miejsca, a także o jego artystycznych i duchowych walorach. Za niezwykłe doświadczenie uznać należy także wernisaż wystawy fotograficznej „Tańcząc Konrada” autorstwa Magdaleny Rybij. Fotografie inspirowane motywami z „Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza ukazały nowoczesne spojrzenie na twórczość wieszcza. Kulminacyjnym punktem dnia  był wieczorny koncert wybitnej pianistki Aleksandry Świgut, która zachwyciła publiczność interpretacjami utworów Fryderyka Chopina. 

Dzień drugi – śladami poezji

Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczął się od wizyty przy jednej z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Wilna – Ostrej Bramie. Następnie udaliśmy się śladami Adama Mickiewicza, by zgłębić jego związki z Wilnem. Szczególne wrażenie zrobił na nas Klasztor Bazylianów – miejsce, gdzie więziony był Mickiewicz, a które później opisał w III części "Dziadów". Kolejnym przystankiem była wileńska katedra. Jej imponująca architektura oraz przepiękne wnętrza zachwyciły wszystkich. Obejrzeliśmy kaplicę św. Kazimierza, w której spoczywają relikwie patrona Litwy, a także odkryliśmy bogactwo detali i kunsztowne zdobienia katedry. Wieczorem czekała na nas wyjątkowa atrakcja – spektakl "Tańcząc Konrada" w wykonaniu Teatru Wierszalin. Odbył się on w Sali Teatralnej Uniwersytetu Wileńskiego, co dodało wydarzeniu szczególnego charakteru. Być może 200 lat temu Adam Mickiewicz ze swoimi przyjaciółmi oglądał spektakle w tym samym miejscu. Po spektaklu "Tańcząc Konrada" mieliśmy niezwykłą okazję spotkać się z aktorami Teatru Wierszalin i reżyserem - Piotrem Tomaszukiem. Aktorzy z chęcią opowiadali o procesie przygotowań do przedstawienia, inspiracjach czerpanych z twórczości Mickiewicza oraz o swojej interpretacji postaci i motywów zawartych w "Dziadach". Artyści podkreślali, że granie w Wilnie, miejscu tak silnie związanym z życiem i twórczością Mickiewicza, było dla nich wyjątkowym przeżyciem.

Dzień trzeci – śladami historii

Ostatni dzień naszej podróży na Litwę rozpoczął się wizytą w Jaszunach – miejscu o niezwykle bogatej historii. Spacerując po odrestaurowanym majątku, mogliśmy przenieść się w czasie i poczuć ducha epoki, w której posiadłość była świadkiem życia takich wybitnych postaci jak Radziwiłłowie, Balińscy i Śniadeccy. Właśnie tutaj Juliusz Słowacki spędzał czas z Ludwiką Śniadecką, swoją pierwszą miłością. Kolejnym, równie wyjątkowym przystankiem, był cmentarz w Solecznikach, gdzie w listopadzie 1821 roku Adam Mickiewicz obserwował obrzęd Dziadów. Miejsce to, z nutą tajemniczości i melancholii, skłoniło nas do refleksji nad dawnymi obyczajami i tradycjami. 

Wyjazd naukowy „Mickiewicz w Wilnie” trzeba uznać za  wyjątkowe doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników. Dzięki bogatemu programowi mogliśmy nie tylko pogłębić wiedzę o życiu i twórczości Adama Mickiewicza, ale także poczuć atmosferę Wilna. Była to podróż, która nie tylko pozwoliła nam odkryć wyjątkowe miejsca związane z historią i literaturą, ale każdy dzień dostarczał nowych emocji i inspiracji.

 

 

 

slo wilno listopd 2024 01.jpg
Powrót na początek strony