Wiosenne Spotkania z Nauką 2025
W dniach 17-20 marca I SLO stało się miejscem intelektualnych inspiracji i odkrywania fascynującego świata nauki.
Wiosenne Spotkania z Nauką
W dniach 17-20 marca I SLO stało się miejscem intelektualnych inspiracji i odkrywania fascynującego świata nauki.
Wszystko za sprawą kolejnej już edycji Wiosennych Spotkań z Nauką, podczas których młodzież miała okazję wysłuchać wykładów prowadzonych przez przedstawicieli białostockich uczelni.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku reprezentowali: prof. Adrian Chabowski, prorektor ds. kształcenia, który wziął udział w uroczystym otwarciu wydarzenia, prof. Michał Ciborowski, kierownik Laboratorium Metabolomiki i Proteomiki, który przybliżył temat metabolomiki i jej roli w badaniach biomedycznych oraz Natalia Boksz i Aleksandra Chalamońska ze Studenckiego Koła Naukowego Dietetyk, które omówiły wpływ social mediów na nawyki żywieniowe.
Dr Tomasz Czyżycki z Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku - w ramach wykładu: „Metody dowodzenia twierdzeń", uświadomił słuchaczy, że matematyka to nie tylko liczby, ale też sposób myślenia i rozwiązywania problemów.
Podczas spotkania z dr Justyną Omeljaniuk – reprezentującą Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku - na temat: „Odpowiedzialność nieletnich na gruncie kodeksu karnego" młodzież poznała swoje prawa i obowiązki, a także konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania przepisów.
Dzięki wykładowi dr Justyny Olędzkiej z UwB „Czy fake newsy rządzą światem" młodzież nauczyła się rozpoznawać fałszywe informacje i krytycznie podchodzić do treści w internecie. W dobie cyfrowego szumu to umiejętność na wagę złota! Prof. dr hab. Robert Ciborowski z Wydziału Ekonomii i Finansów UwB z kolei zaznajomił uczniów z przedmiotem badań ekonomii i wskazał na jej praktyczne zastosowanie.
Wśród prelegentów nie zabrakło przedstawicieli Politechniki Białostockiej – dr inż. Piotr Tarasiuk przybliżył uczniom bolidy - kosmiczne zjawisko, które zapiera dech w piersiach. Uczniowie poznali mechanizmy powstawania bolidów i dowiedzieli się, jak naukowcy z Politechniki Białostockiej je śledzą. Natomiast dr hab. Agata Jabłońska-Trypuć zaprezentowała hodowle komórkowe, jako podstawowe narzędzie biotechnologii.
Dziękujemy naszym prelegentom za ogrom wiedzy i pasji, a uczniom za aktywny udział. Wiosenne Spotkania z Nauką to czas inspirujących odkryć!
